Mieszkanie do 800 000 PLN
Budżet 800 000 PLN pozwala porównać większe mieszkanie rodzinne w tańszym mieście z mniejszym lokalem w TOP 5.
Najkrótsza odpowiedź
Budżet 800 000 PLN trzeba czytać przez metraż, miasto i segment rynku. Według cen NBP BaRN Q4 2024 ten sam budżet może oznaczać ponad 50 m² w tańszym mieście albo znacznie mniejszy lokal w Warszawie, Krakowie czy Trójmieście. Przy tańszych budżetach największym ograniczeniem jest nie tylko cena, ale też dostępność lokali o sensownym stanie technicznym.
Ile m² kupisz za 800 000 PLN?
| Miasto | Województwo | Cena m² Q4 2024 | Metraż za budżet | Link |
|---|---|---|---|---|
| Częstochowa | śląskie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Radom | mazowieckie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Sosnowiec | śląskie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Toruń | kujawsko-pomorskie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Gliwice | śląskie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Bielsko-Biała | śląskie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Rybnik | śląskie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Tychy | śląskie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Gorzów Wielkopolski | lubuskie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Płock | mazowieckie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Elbląg | warmińsko-mazurskie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Wałbrzych | dolnośląskie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Tarnów | małopolskie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Włocławek | kujawsko-pomorskie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Koszalin | zachodniopomorskie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Kalisz | wielkopolskie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Legnica | dolnośląskie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Grudziądz | kujawsko-pomorskie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Słupsk | pomorskie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Nowy Sącz | małopolskie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Jelenia Góra | dolnośląskie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Siedlce | mazowieckie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Konin | wielkopolskie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Piotrków Trybunalski | łódzkie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Piła | wielkopolskie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Suwałki | podlaskie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Zamość | lubelskie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Ostrowiec Świętokrzyski | świętokrzyskie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Przemyśl | podkarpackie | brak danych PLN | brak danych | dane miasta |
| Zielona Góra | lubuskie | 9060 PLN | 88.3 m² | dane miasta |
| Bydgoszcz | kujawsko-pomorskie | 10 099 PLN | 79.2 m² | dane miasta |
| Olsztyn | warmińsko-mazurskie | 10 261 PLN | 78.0 m² | dane miasta |
| Kielce | świętokrzyskie | 10 506 PLN | 76.1 m² | dane miasta |
| Rzeszów | podkarpackie | 10 595 PLN | 75.5 m² | dane miasta |
| Białystok | podlaskie | 10 628 PLN | 75.3 m² | dane miasta |
| Łódź | łódzkie | 10 764 PLN | 74.3 m² | dane miasta |
| Opole | opolskie | 10 917 PLN | 73.3 m² | dane miasta |
| Lublin | lubelskie | 11 079 PLN | 72.2 m² | dane miasta |
| Katowice | śląskie | 12 128 PLN | 66.0 m² | dane miasta |
| Szczecin | zachodniopomorskie | 12 498 PLN | 64.0 m² | dane miasta |
| Poznań | wielkopolskie | 12 862 PLN | 62.2 m² | dane miasta |
| Gdynia | pomorskie | 12 971 PLN | 61.7 m² | dane miasta |
| Gdańsk | pomorskie | 13 602 PLN | 58.8 m² | dane miasta |
| Wrocław | dolnośląskie | 14 594 PLN | 54.8 m² | dane miasta |
| Kraków | małopolskie | 16 020 PLN | 49.9 m² | dane miasta |
| Warszawa | mazowieckie | 16 667 PLN | 48.0 m² | dane miasta |
Gdzie ten budżet jest najbardziej realistyczny
Najbardziej realistyczne rynki to zwykle miasta, w których cena m² jest niższa, a rynek pracy nadal daje płynność odsprzedaży lub najmu. W obecnym zestawieniu korzystnie wypadają: Zielona Góra, Bydgoszcz, Olsztyn, Kielce, Rzeszów. Nie oznacza to automatycznie okazji inwestycyjnej. Tańszy rynek może mieć mniejszą liczbę transakcji, wolniejszą sprzedaż i większą zależność od pojedynczych pracodawców.
Gdzie budżet będzie napięty
Najtrudniejsze miasta przy tym budżecie to: Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Gdynia. Tam kupujący powinien szczególnie pilnować ceny m², kosztu wykończenia i miesięcznej raty. W droższych lokalizacjach mały błąd w metrażu lub standardzie może oznaczać kilkadziesiąt tysięcy złotych różnicy.
Lista kontrolna przed oglądaniem ofert
- Policz metraż z budżetu na podstawie ceny m² NBP, nie tylko ogłoszeń.
- Dolicz 2% PCC przy rynku wtórnym, notariusza, wpisy sądowe i wycenę bankową.
- Przy rynku pierwotnym dodaj wykończenie, miejsce postojowe, komórkę i rezerwę na opóźnienie.
- Porównaj ratę w kalkulatorze hipotecznym i dostępność w kalkulatorze dostępności.
- Sprawdź alternatywę: większy lokal w tańszym mieście czy mniejszy lokal w mocniejszej lokalizacji.
Realny koszt finansowania tej kwoty
Zakup mieszkania za 800 000 PLN w kredycie hipotecznym (LTV 80%, okres 25 lat) wymaga wkładu własnego około 160 000 PLN i kredytu 640 000 PLN. Przy orientacyjnym oprocentowaniu w okolicy WIBOR + 2 p.p. miesięczna rata wynosi około 4832 PLN. Po 25 latach łączny koszt obsługi kredytu osiąga 1 449 600 PLN, z czego odsetki to około 809 600 PLN.
To znaczy, że realny koszt mieszkania za 800 000 PLN finansowanego w kredycie wynosi około 1 609 600 PLN — niemal 2.0× ceny zakupu. Wysokość WIBOR decyduje o tym, czy odsetki są bliżej 80%, czy 120% ceny mieszkania. Dlatego decyzja o kredycie nie jest tylko decyzją o cenie m², ale też o cyklu stóp procentowych w Polsce. Sprawdź kalkulator hipoteczny dla aktualnych warunków.
Co 800 000 PLN realnie kupuje w 2025
Przy aktualnych cenach NBP BaRN, budżet 800 000 PLN daje rozpiętość metrażu od 48 m² (najdroższe miasto, Warszawa) do 88 m² (najtańsze, Zielona Góra). To 1.8× różnicy metrażu za ten sam pieniądz. Ta różnica oznacza, że ten sam budżet w innym mieście może oznaczać jakościowo inne życie: rodzinne 3 pokoje vs ciasna kawalerka.
| Najtańsze rynki (miasto) | Metraż za budżet | Najdroższe rynki (miasto) | Metraż za budżet |
|---|---|---|---|
| Zielona Góra | 88.3 m² | Warszawa | 48.0 m² |
| Bydgoszcz | 79.2 m² | Kraków | 49.9 m² |
| Olsztyn | 78.0 m² | Wrocław | 54.8 m² |
| Kielce | 76.1 m² | Gdańsk | 58.8 m² |
| Rzeszów | 75.5 m² | Gdynia | 61.7 m² |
| Białystok | 75.3 m² | Poznań | 62.2 m² |
| Łódź | 74.3 m² | Szczecin | 64.0 m² |
| Opole | 73.3 m² | Katowice | 66.0 m² |
Strategia zakupu — trzy podejścia
Strategia A: maksymalny metraż. Wybierasz miasto, w którym za 800 000 PLN kupisz najwięcej powierzchni. Najczęściej to Zielona Góra, Bydgoszcz, Olsztyn. Atut: komfort i przestrzeń. Ryzyko: słabsza płynność odsprzedaży i ograniczony rynek pracy.
Strategia B: lokalizacja kosztem metrażu. Akceptujesz mniejszy metraż w drogim mieście (Warszawa, Kraków, Trójmiasto) dla dostępu do wysokich wynagrodzeń, infrastruktury, kultury i płynności rynku. Atut: szybsza odsprzedaż, wyższa wartość najmu. Ryzyko: mniejsza przestrzeń życiowa i wyższe koszty utrzymania.
Strategia C: kompromis aglomeracyjny. Wybierasz miasto-satelitę dużej aglomeracji (Pruszków koło Warszawy, Wieliczka koło Krakowa, Sopot vs Gdańsk). Cena m² niższa o 15–30% niż w centrum metropolii, ale dojazd kolejowy lub drogowy zachowuje dostęp do rynku pracy. Atut: balans cena/metraż/dojazd. Ryzyko: zależność od jakości transportu i czas dojazdu.
Najczęstsze błędy przy budżecie 800 000 PLN
- Pominięcie kosztów wejścia. Sama cena lokalu to 85–93% rzeczywistego kosztu. Trzeba doliczyć PCC (rynek wtórny), notariusza, wpisy, wykończenie i meble.
- Nieuwzględnienie wykończenia. Rynek pierwotny w stanie deweloperskim wymaga inwestycji 90 000–180 000 PLN dla 60 m². Bez tej rezerwy mieszkanie jest niezamieszkałe.
- Przeszacowanie zdolności kredytowej. Banki w Polsce w 2024–2025 stosują ostrożne bufory na WIBOR. Realna zdolność potrafi być o 20–30% niższa niż wyliczana z dochodu brutto.
- Brak rezerwy płynnościowej. Po zakupie warto zachować 3–6 miesięcy raty na koncie, plus rezerwę na nieoczekiwane remonty (zwłaszcza rynek wtórny).
- Decyzja na podstawie ogłoszeń. Ceny ofertowe są zwykle 3–7% wyższe od transakcyjnych (NBP). Aby nie przepłacić, warto opierać się o aktualne dane NBP BaRN, nie tylko o portale ogłoszeniowe.
Powiązane narzędzia i dane
Zacznij od bazy miast, porównaj dwa rynki w porównywarce miast, a koszt transakcji sprawdź w kalkulatorze kosztów zakupu. Ratę kredytu policzysz w kalkulatorze hipotecznym, a realną dostępność dla Twojego wynagrodzenia w kalkulatorze dostępności. Pełne porównanie rynku pierwotnego i wtórnego: /rynek. Mapa Polski województw: /porownaj-ceny-wojewodztw.