Poznań
+1.0%Województwo: wielkopolskie · Ludność: 552 000 os.
Ceny mieszkań w Poznań - rynek pierwotny
W Q4 2024 średnia cena mieszkania na rynku pierwotnym w Poznań wynosiła 12 994 PLN/m² według NBP BaRN. Lokal 60 m² kosztowałby przy tej średniej około 779 640 PLN, a lokal 55 m² około 714 670 PLN przed kosztami transakcyjnymi i wykończeniem.
Rynek pierwotny w mieście wojewódzkim zwykle odzwierciedla koszt gruntu, standard energetyczny nowych budynków, harmonogram oddawania inwestycji oraz dostępność działek. W praktyce cena deweloperska nie jest pełnym kosztem wejścia: kupujący musi doliczyć wykończenie, miejsce postojowe, komórkę lokatorską i rezerwę na opóźnienia odbioru.
Poznań ma stabilny profil gospodarczy, silną logistykę i uczelnie, dlatego rynek jest mniej spektakularny niż Warszawa, ale dobrze osadzony w dochodach. Przy porównywaniu ofert deweloperskich w Poznań najważniejsze są trzy korekty: termin odbioru, standard części wspólnych i realny dojazd do pracy lub uczelni. Dwa lokale o podobnej cenie m² mogą mieć zupełnie inną wartość użytkową, jeżeli jeden wymaga codziennego dojazdu samochodem, a drugi leży przy kolei lub tramwaju.
Ceny mieszkań w Poznań - rynek wtórny
Na rynku wtórnym średnia cena w Q4 2024 wynosiła 11 395 PLN/m². Różnica między rynkiem wtórnym i pierwotnym wynosiła -1599 PLN/m², więc przy 60 m² zmieniała koszt lokalu o około -95 940 PLN.
Rynek wtórny jest mniej jednolity niż deweloperski. Cena zależy od wieku budynku, funduszu remontowego, windy, piętra, ekspozycji, jakości instalacji, planowanych remontów wspólnoty i stanu prawnego. Kupujący powinien sprawdzić księgę wieczystą, czynsz administracyjny, protokoły wspólnoty i realny koszt remontu przed wpłatą zadatku.
Przy zakupie z rynku wtórnego dochodzi PCC 2%. Dla mieszkania za 779 640 PLN podatek wynosiłby około 15 593 PLN. Ten koszt płaci się przy akcie notarialnym, dlatego powinien być częścią budżetu gotówkowego, a nie późniejszą niespodzianką.
Dzielnice Poznań: gdzie najdrożej, gdzie najtaniej
W Poznań najdroższe są zwykle lokalizacje centralne, dobrze skomunikowane i ograniczone podażowo. W praktyce warto osobno sprawdzić: Stare Miasto, Jeżyce, Grunwald, Winogrady, Rataje, Piątkowo, Naramowice. Nie są to ceny urzędowe dla dzielnic, lecz mapa kontrolna do porównywania ofert z danymi NBP dla całego miasta.
Tańsze mieszkania częściej pojawiają się w większych blokowiskach, dalej od centrum albo w lokalach wymagających remontu. Taki zakup może być racjonalny, jeżeli transport i infrastruktura są dobre, a koszt remontu został policzony. Jeżeli niska cena wynika z wysokiego czynszu, braku windy albo niejasnego stanu prawnego, rabat może zniknąć po kilku miesiącach użytkowania.
Transport jest jednym z głównych czynników ceny. Dla Poznań kluczowe elementy to tramwaje, Poznańska Kolej Metropolitalna, dworzec Poznań Główny i lotnisko Ławica. Lokal położony 15 minut bliżej głównych miejsc pracy może kosztować więcej, ale oszczędzać czas codziennie. Przy rodzinach znaczenie mają także szkoły, przychodnie, parki i bezpieczeństwo dojścia pieszo.
Poznań vs Polska - porównanie
Poznań jest droższe od średniej badanych miast NBP o 7.6%. Cena lokalna wynosi 12 994 PLN/m², a średnia porównawcza dla rynku pierwotnego około 12 074 PLN/m².
Porównanie krajowe nie powinno być jedynym kryterium decyzji. Miasta różnią się wynagrodzeniami, strukturą zatrudnienia, liczbą studentów, popytem inwestycyjnym i podażą nowych gruntów. Wyższa cena może być uzasadniona dochodami i płynnością odsprzedaży, ale może też oznaczać słabszą dostępność dla lokalnych nabywców.
| Rynek | Poznań | Średnia badanych miast NBP | Różnica |
|---|---|---|---|
| Pierwotny | 12 994 PLN/m² | 12 074 PLN/m² | 920 PLN/m² |
| Wtórny | 11 395 PLN/m² | 10 804 PLN/m² | 591 PLN/m² |
Trend cen — rynek pierwotny (PLN/m²)
Dane kwartalne NBP BaRN — ceny ofertowe i transakcyjne.
Trend cen — rynek wtórny (PLN/m²)
Wynagrodzenia i dostępność mieszkań w Poznań
Przeciętne wynagrodzenie brutto w województwie wielkopolskie wynosi około 7759 PLN miesięcznie. Po przybliżonym przeliczeniu netto daje to około 5742 PLN, a zakup 60 m² w Poznań wymaga 11.3 lat całego wynagrodzenia netto.
Wskaźnik lat pracy jest celowo surowy: nie odejmuje kosztów życia, podatków po stronie gospodarstwa, czynszu najmu ani oszczędności. Dzięki temu dobrze pokazuje skalę problemu, ale nie jest indywidualną zdolnością kredytową. Bank sprawdza dochód netto, zobowiązania, liczbę osób w gospodarstwie i bufor na wzrost rat.
Dla nabywcy praktyczna granica pojawia się wcześniej niż cena całego mieszkania. Jeżeli rata, czynsz administracyjny, media i koszty życia pochłaniają większość dochodu, zakup większego lokalu staje się ryzykowny nawet wtedy, gdy bank wyda pozytywną decyzję.
Ile m² kupisz za 300 / 500 / 800 / 1 200 tys. PLN w Poznań?
| Budżet | Metraż przy cenie Q4 2024 | Interpretacja |
|---|---|---|
| 300 000 PLN | 23.1 m² | kawalerka lub bardzo mały lokal |
| 500 000 PLN | 38.5 m² | mieszkanie 2-pokojowe |
| 800 000 PLN | 61.6 m² | mieszkanie rodzinne 3 pokoje |
| 1 200 000 PLN | 92.4 m² | duży lokal rodzinny lub segment premium |
Obliczenie własne: budżet podzielony przez średnią cenę rynku pierwotnego NBP Q4 2024. Wynik nie obejmuje podatków, wykończenia, miejsca postojowego ani negocjacji.
Średnia rata kredytu na mieszkanie w Poznań
Dla lokalu 55 m² przy cenie 12 994 PLN/m² cena zakupu wynosi około 714 670 PLN. Przy wkładzie własnym 20% kredyt obejmuje około 571 736 PLN. Orientacyjna rata przy kredycie na 25 lat i oprocentowaniu informacyjnym około 7,85% to około 4317 PLN miesięcznie.
To szacunek informacyjny, nie oferta banku. Rzeczywista rata zależy od marży, okresu stałej stopy, prowizji, ubezpieczeń, dochodu, LTV i polityki konkretnego banku. Przy analizie Poznań warto zestawić ratę z czynszem administracyjnym, bo razem tworzą miesięczny koszt utrzymania mieszkania.
Demografia i transport - kontekst dla Poznań
Poznań ma około 552 000 mieszkańców, więc skala lokalnego rynku jest istotna dla płynności sprzedaży i najmu. Liczba mieszkańców nie mówi wszystkiego, ale pomaga odróżnić rynek głęboki od rynku, na którym pojedyncze inwestycje deweloperskie mogą mocniej przesuwać średnią cenę.
Transport dla Poznań obejmuje tramwaje, Poznańska Kolej Metropolitalna, dworzec Poznań Główny i lotnisko Ławica. Przy zakupie lokalu dla rodziny liczy się nie tylko odległość od centrum, ale też przewidywalność dojazdu do szkoły i pracy. Dla inwestora ważniejszy może być dostęp do uczelni, biur, szpitali i dworców.
Najczęściej zadawane pytania
- Poznań ma cenę rynku pierwotnego 12 994 PLN/m², a średnia dla badanych miast NBP w Q4 2024 wynosi około 12 074 PLN/m². Różnica to +920 PLN/m².
- Przy cenie 12 994 PLN/m² mieszkanie 60 m² kosztuje orientacyjnie 779 640 PLN przed kosztami transakcyjnymi, wykończeniem i finansowaniem.
- Dla mieszkania 60 m² przy cenie 12 994 PLN/m² wkład własny 20% wynosi około 155 928 PLN. To kwota przed notariuszem, wpisami sądowymi i rezerwą na przeprowadzkę.
- W Q4 2024 średnia cena m² na rynku pierwotnym w Poznań wynosi 12 994 PLN. Na rynku wtórnym: 11 395 PLN/m².
- Przy cenie 12 994 PLN/m² za 500 000 PLN kupisz ok. 38 m² na rynku pierwotnym w Poznań.
- Ceny m² w Poznań rosły — zmiana rok do roku: +1.0%.
- Przy przeciętnym wynagrodzeniu brutto w województwie wielkopolskie i cenie m² w Poznań potrzeba ok. 11.3 lat całego wynagrodzenia brutto na zakup mieszkania 60 m².
- Orientacyjna rata annuitetowa na mieszkanie 55 m² w Poznań (przy wkładzie własnym 20%, 25 lat, WIBOR+marżą ok. 7,85%) wynosi ok. 4288 PLN miesięcznie. To szacunek informacyjny — sprawdź w kalkulatorze hipotecznym.
- Dane historyczne od 2006 roku znajdziesz na stronach poszczególnych lat: /miasto/poznan/2010, /miasto/poznan/2015 itd. Źródło: NBP BaRN.