Gdynia
+8.6%Województwo: pomorskie · Ludność: 246 000 os.
Ceny mieszkań w Gdynia - rynek pierwotny
W Q4 2024 średnia cena mieszkania na rynku pierwotnym w Gdynia wynosiła 14 090 PLN/m² według NBP BaRN. Lokal 60 m² kosztowałby przy tej średniej około 845 400 PLN, a lokal 55 m² około 774 950 PLN przed kosztami transakcyjnymi i wykończeniem.
Rynek pierwotny w mieście wojewódzkim zwykle odzwierciedla koszt gruntu, standard energetyczny nowych budynków, harmonogram oddawania inwestycji oraz dostępność działek. W praktyce cena deweloperska nie jest pełnym kosztem wejścia: kupujący musi doliczyć wykończenie, miejsce postojowe, komórkę lokatorską i rezerwę na opóźnienia odbioru.
Gdynia ma silny komponent jakości życia i rynku nadmorskiego, dlatego dobre lokalizacje potrafią zachowywać się bardziej jak rynek premium. Przy porównywaniu ofert deweloperskich w Gdynia najważniejsze są trzy korekty: termin odbioru, standard części wspólnych i realny dojazd do pracy lub uczelni. Dwa lokale o podobnej cenie m² mogą mieć zupełnie inną wartość użytkową, jeżeli jeden wymaga codziennego dojazdu samochodem, a drugi leży przy kolei lub tramwaju.
Ceny mieszkań w Gdynia - rynek wtórny
Na rynku wtórnym średnia cena w Q4 2024 wynosiła 12 863 PLN/m². Różnica między rynkiem wtórnym i pierwotnym wynosiła -1227 PLN/m², więc przy 60 m² zmieniała koszt lokalu o około -73 620 PLN.
Rynek wtórny jest mniej jednolity niż deweloperski. Cena zależy od wieku budynku, funduszu remontowego, windy, piętra, ekspozycji, jakości instalacji, planowanych remontów wspólnoty i stanu prawnego. Kupujący powinien sprawdzić księgę wieczystą, czynsz administracyjny, protokoły wspólnoty i realny koszt remontu przed wpłatą zadatku.
Przy zakupie z rynku wtórnego dochodzi PCC 2%. Dla mieszkania za 845 400 PLN podatek wynosiłby około 16 908 PLN. Ten koszt płaci się przy akcie notarialnym, dlatego powinien być częścią budżetu gotówkowego, a nie późniejszą niespodzianką.
Dzielnice Gdynia: gdzie najdrożej, gdzie najtaniej
W Gdynia najdroższe są zwykle lokalizacje centralne, dobrze skomunikowane i ograniczone podażowo. W praktyce warto osobno sprawdzić: Śródmieście, Orłowo, Redłowo, Witomino, Chylonia, Dąbrowa, Karwiny. Nie są to ceny urzędowe dla dzielnic, lecz mapa kontrolna do porównywania ofert z danymi NBP dla całego miasta.
Tańsze mieszkania częściej pojawiają się w większych blokowiskach, dalej od centrum albo w lokalach wymagających remontu. Taki zakup może być racjonalny, jeżeli transport i infrastruktura są dobre, a koszt remontu został policzony. Jeżeli niska cena wynika z wysokiego czynszu, braku windy albo niejasnego stanu prawnego, rabat może zniknąć po kilku miesiącach użytkowania.
Transport jest jednym z głównych czynników ceny. Dla Gdynia kluczowe elementy to SKM Trójmiasto, port, trolejbusy, kolej regionalna i bliskość lotniska w Gdańsku. Lokal położony 15 minut bliżej głównych miejsc pracy może kosztować więcej, ale oszczędzać czas codziennie. Przy rodzinach znaczenie mają także szkoły, przychodnie, parki i bezpieczeństwo dojścia pieszo.
Gdynia vs Polska - porównanie
Gdynia jest droższe od średniej badanych miast NBP o 16.7%. Cena lokalna wynosi 14 090 PLN/m², a średnia porównawcza dla rynku pierwotnego około 12 074 PLN/m².
Porównanie krajowe nie powinno być jedynym kryterium decyzji. Miasta różnią się wynagrodzeniami, strukturą zatrudnienia, liczbą studentów, popytem inwestycyjnym i podażą nowych gruntów. Wyższa cena może być uzasadniona dochodami i płynnością odsprzedaży, ale może też oznaczać słabszą dostępność dla lokalnych nabywców.
| Rynek | Gdynia | Średnia badanych miast NBP | Różnica |
|---|---|---|---|
| Pierwotny | 14 090 PLN/m² | 12 074 PLN/m² | 2016 PLN/m² |
| Wtórny | 12 863 PLN/m² | 10 804 PLN/m² | 2059 PLN/m² |
Trend cen — rynek pierwotny (PLN/m²)
Dane kwartalne NBP BaRN — ceny ofertowe i transakcyjne.
Trend cen — rynek wtórny (PLN/m²)
Porównanie z innymi miastami województwa
Rynek pierwotny Q4 2024 — PLN/m²
Wynagrodzenia i dostępność mieszkań w Gdynia
Przeciętne wynagrodzenie brutto w województwie pomorskie wynosi około 8620 PLN miesięcznie. Po przybliżonym przeliczeniu netto daje to około 6379 PLN, a zakup 60 m² w Gdynia wymaga 11.0 lat całego wynagrodzenia netto.
Wskaźnik lat pracy jest celowo surowy: nie odejmuje kosztów życia, podatków po stronie gospodarstwa, czynszu najmu ani oszczędności. Dzięki temu dobrze pokazuje skalę problemu, ale nie jest indywidualną zdolnością kredytową. Bank sprawdza dochód netto, zobowiązania, liczbę osób w gospodarstwie i bufor na wzrost rat.
Dla nabywcy praktyczna granica pojawia się wcześniej niż cena całego mieszkania. Jeżeli rata, czynsz administracyjny, media i koszty życia pochłaniają większość dochodu, zakup większego lokalu staje się ryzykowny nawet wtedy, gdy bank wyda pozytywną decyzję.
Ile m² kupisz za 300 / 500 / 800 / 1 200 tys. PLN w Gdynia?
| Budżet | Metraż przy cenie Q4 2024 | Interpretacja |
|---|---|---|
| 300 000 PLN | 21.3 m² | kawalerka lub bardzo mały lokal |
| 500 000 PLN | 35.5 m² | mieszkanie 2-pokojowe |
| 800 000 PLN | 56.8 m² | mieszkanie rodzinne 3 pokoje |
| 1 200 000 PLN | 85.2 m² | duży lokal rodzinny lub segment premium |
Obliczenie własne: budżet podzielony przez średnią cenę rynku pierwotnego NBP Q4 2024. Wynik nie obejmuje podatków, wykończenia, miejsca postojowego ani negocjacji.
Średnia rata kredytu na mieszkanie w Gdynia
Dla lokalu 55 m² przy cenie 14 090 PLN/m² cena zakupu wynosi około 774 950 PLN. Przy wkładzie własnym 20% kredyt obejmuje około 619 960 PLN. Orientacyjna rata przy kredycie na 25 lat i oprocentowaniu informacyjnym około 7,85% to około 4681 PLN miesięcznie.
To szacunek informacyjny, nie oferta banku. Rzeczywista rata zależy od marży, okresu stałej stopy, prowizji, ubezpieczeń, dochodu, LTV i polityki konkretnego banku. Przy analizie Gdynia warto zestawić ratę z czynszem administracyjnym, bo razem tworzą miesięczny koszt utrzymania mieszkania.
Demografia i transport - kontekst dla Gdynia
Gdynia ma około 246 000 mieszkańców, więc skala lokalnego rynku jest istotna dla płynności sprzedaży i najmu. Liczba mieszkańców nie mówi wszystkiego, ale pomaga odróżnić rynek głęboki od rynku, na którym pojedyncze inwestycje deweloperskie mogą mocniej przesuwać średnią cenę.
Transport dla Gdynia obejmuje SKM Trójmiasto, port, trolejbusy, kolej regionalna i bliskość lotniska w Gdańsku. Przy zakupie lokalu dla rodziny liczy się nie tylko odległość od centrum, ale też przewidywalność dojazdu do szkoły i pracy. Dla inwestora ważniejszy może być dostęp do uczelni, biur, szpitali i dworców.
Powiązane przewodniki dla Gdynia
Najczęściej zadawane pytania
- Gdynia ma cenę rynku pierwotnego 14 090 PLN/m², a średnia dla badanych miast NBP w Q4 2024 wynosi około 12 074 PLN/m². Różnica to +2016 PLN/m².
- Przy cenie 14 090 PLN/m² mieszkanie 60 m² kosztuje orientacyjnie 845 400 PLN przed kosztami transakcyjnymi, wykończeniem i finansowaniem.
- Dla mieszkania 60 m² przy cenie 14 090 PLN/m² wkład własny 20% wynosi około 169 080 PLN. To kwota przed notariuszem, wpisami sądowymi i rezerwą na przeprowadzkę.
- W Q4 2024 średnia cena m² na rynku pierwotnym w Gdynia wynosi 14 090 PLN. Na rynku wtórnym: 12 863 PLN/m².
- Przy cenie 14 090 PLN/m² za 500 000 PLN kupisz ok. 35 m² na rynku pierwotnym w Gdynia.
- Ceny m² w Gdynia rosły — zmiana rok do roku: +8.6%.
- Przy przeciętnym wynagrodzeniu brutto w województwie pomorskie i cenie m² w Gdynia potrzeba ok. 11.0 lat całego wynagrodzenia brutto na zakup mieszkania 60 m².
- Orientacyjna rata annuitetowa na mieszkanie 55 m² w Gdynia (przy wkładzie własnym 20%, 25 lat, WIBOR+marżą ok. 7,85%) wynosi ok. 4650 PLN miesięcznie. To szacunek informacyjny — sprawdź w kalkulatorze hipotecznym.
- Dane historyczne od 2006 roku znajdziesz na stronach poszczególnych lat: /miasto/gdynia/2010, /miasto/gdynia/2015 itd. Źródło: NBP BaRN.