Łódź
-2.9%Województwo: łódzkie · Ludność: 658 000 os.
Ceny mieszkań w Łódź - rynek pierwotny
W Q4 2024 średnia cena mieszkania na rynku pierwotnym w Łódź wynosiła 10 451 PLN/m² według NBP BaRN. Lokal 60 m² kosztowałby przy tej średniej około 627 060 PLN, a lokal 55 m² około 574 805 PLN przed kosztami transakcyjnymi i wykończeniem.
Rynek pierwotny w mieście wojewódzkim zwykle odzwierciedla koszt gruntu, standard energetyczny nowych budynków, harmonogram oddawania inwestycji oraz dostępność działek. W praktyce cena deweloperska nie jest pełnym kosztem wejścia: kupujący musi doliczyć wykończenie, miejsce postojowe, komórkę lokatorską i rezerwę na opóźnienia odbioru.
Łódź pozostaje tańsza od największych metropolii, ale rewitalizacja centrum i poprawa kolei zwiększają atrakcyjność części lokalizacji. Przy porównywaniu ofert deweloperskich w Łódź najważniejsze są trzy korekty: termin odbioru, standard części wspólnych i realny dojazd do pracy lub uczelni. Dwa lokale o podobnej cenie m² mogą mieć zupełnie inną wartość użytkową, jeżeli jeden wymaga codziennego dojazdu samochodem, a drugi leży przy kolei lub tramwaju.
Ceny mieszkań w Łódź - rynek wtórny
Na rynku wtórnym średnia cena w Q4 2024 wynosiła 8358 PLN/m². Różnica między rynkiem wtórnym i pierwotnym wynosiła -2093 PLN/m², więc przy 60 m² zmieniała koszt lokalu o około -125 580 PLN.
Rynek wtórny jest mniej jednolity niż deweloperski. Cena zależy od wieku budynku, funduszu remontowego, windy, piętra, ekspozycji, jakości instalacji, planowanych remontów wspólnoty i stanu prawnego. Kupujący powinien sprawdzić księgę wieczystą, czynsz administracyjny, protokoły wspólnoty i realny koszt remontu przed wpłatą zadatku.
Przy zakupie z rynku wtórnego dochodzi PCC 2%. Dla mieszkania za 627 060 PLN podatek wynosiłby około 12 541 PLN. Ten koszt płaci się przy akcie notarialnym, dlatego powinien być częścią budżetu gotówkowego, a nie późniejszą niespodzianką.
Dzielnice Łódź: gdzie najdrożej, gdzie najtaniej
W Łódź najdroższe są zwykle lokalizacje centralne, dobrze skomunikowane i ograniczone podażowo. W praktyce warto osobno sprawdzić: Śródmieście, Polesie, Widzew, Bałuty, Górna, Retkinia, Księży Młyn. Nie są to ceny urzędowe dla dzielnic, lecz mapa kontrolna do porównywania ofert z danymi NBP dla całego miasta.
Tańsze mieszkania częściej pojawiają się w większych blokowiskach, dalej od centrum albo w lokalach wymagających remontu. Taki zakup może być racjonalny, jeżeli transport i infrastruktura są dobre, a koszt remontu został policzony. Jeżeli niska cena wynika z wysokiego czynszu, braku windy albo niejasnego stanu prawnego, rabat może zniknąć po kilku miesiącach użytkowania.
Transport jest jednym z głównych czynników ceny. Dla Łódź kluczowe elementy to tramwaje, dworce Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska oraz połączenia kolejowe z Warszawą. Lokal położony 15 minut bliżej głównych miejsc pracy może kosztować więcej, ale oszczędzać czas codziennie. Przy rodzinach znaczenie mają także szkoły, przychodnie, parki i bezpieczeństwo dojścia pieszo.
Łódź vs Polska - porównanie
Łódź jest tańsze od średniej badanych miast NBP o 13.4%. Cena lokalna wynosi 10 451 PLN/m², a średnia porównawcza dla rynku pierwotnego około 12 074 PLN/m².
Porównanie krajowe nie powinno być jedynym kryterium decyzji. Miasta różnią się wynagrodzeniami, strukturą zatrudnienia, liczbą studentów, popytem inwestycyjnym i podażą nowych gruntów. Wyższa cena może być uzasadniona dochodami i płynnością odsprzedaży, ale może też oznaczać słabszą dostępność dla lokalnych nabywców.
| Rynek | Łódź | Średnia badanych miast NBP | Różnica |
|---|---|---|---|
| Pierwotny | 10 451 PLN/m² | 12 074 PLN/m² | -1623 PLN/m² |
| Wtórny | 8358 PLN/m² | 10 804 PLN/m² | -2446 PLN/m² |
Trend cen — rynek pierwotny (PLN/m²)
Dane kwartalne NBP BaRN — ceny ofertowe i transakcyjne.
Trend cen — rynek wtórny (PLN/m²)
Wynagrodzenia i dostępność mieszkań w Łódź
Przeciętne wynagrodzenie brutto w województwie łódzkie wynosi około 8096 PLN miesięcznie. Po przybliżonym przeliczeniu netto daje to około 5991 PLN, a zakup 60 m² w Łódź wymaga 8.7 lat całego wynagrodzenia netto.
Wskaźnik lat pracy jest celowo surowy: nie odejmuje kosztów życia, podatków po stronie gospodarstwa, czynszu najmu ani oszczędności. Dzięki temu dobrze pokazuje skalę problemu, ale nie jest indywidualną zdolnością kredytową. Bank sprawdza dochód netto, zobowiązania, liczbę osób w gospodarstwie i bufor na wzrost rat.
Dla nabywcy praktyczna granica pojawia się wcześniej niż cena całego mieszkania. Jeżeli rata, czynsz administracyjny, media i koszty życia pochłaniają większość dochodu, zakup większego lokalu staje się ryzykowny nawet wtedy, gdy bank wyda pozytywną decyzję.
Ile m² kupisz za 300 / 500 / 800 / 1 200 tys. PLN w Łódź?
| Budżet | Metraż przy cenie Q4 2024 | Interpretacja |
|---|---|---|
| 300 000 PLN | 28.7 m² | kawalerka lub bardzo mały lokal |
| 500 000 PLN | 47.8 m² | mieszkanie 2-pokojowe |
| 800 000 PLN | 76.5 m² | mieszkanie rodzinne 3 pokoje |
| 1 200 000 PLN | 114.8 m² | duży lokal rodzinny lub segment premium |
Obliczenie własne: budżet podzielony przez średnią cenę rynku pierwotnego NBP Q4 2024. Wynik nie obejmuje podatków, wykończenia, miejsca postojowego ani negocjacji.
Średnia rata kredytu na mieszkanie w Łódź
Dla lokalu 55 m² przy cenie 10 451 PLN/m² cena zakupu wynosi około 574 805 PLN. Przy wkładzie własnym 20% kredyt obejmuje około 459 844 PLN. Orientacyjna rata przy kredycie na 25 lat i oprocentowaniu informacyjnym około 7,85% to około 3472 PLN miesięcznie.
To szacunek informacyjny, nie oferta banku. Rzeczywista rata zależy od marży, okresu stałej stopy, prowizji, ubezpieczeń, dochodu, LTV i polityki konkretnego banku. Przy analizie Łódź warto zestawić ratę z czynszem administracyjnym, bo razem tworzą miesięczny koszt utrzymania mieszkania.
Demografia i transport - kontekst dla Łódź
Łódź ma około 658 000 mieszkańców, więc skala lokalnego rynku jest istotna dla płynności sprzedaży i najmu. Liczba mieszkańców nie mówi wszystkiego, ale pomaga odróżnić rynek głęboki od rynku, na którym pojedyncze inwestycje deweloperskie mogą mocniej przesuwać średnią cenę.
Transport dla Łódź obejmuje tramwaje, dworce Łódź Fabryczna i Łódź Kaliska oraz połączenia kolejowe z Warszawą. Przy zakupie lokalu dla rodziny liczy się nie tylko odległość od centrum, ale też przewidywalność dojazdu do szkoły i pracy. Dla inwestora ważniejszy może być dostęp do uczelni, biur, szpitali i dworców.
Najczęściej zadawane pytania
- Łódź ma cenę rynku pierwotnego 10 451 PLN/m², a średnia dla badanych miast NBP w Q4 2024 wynosi około 12 074 PLN/m². Różnica to -1623 PLN/m².
- Przy cenie 10 451 PLN/m² mieszkanie 60 m² kosztuje orientacyjnie 627 060 PLN przed kosztami transakcyjnymi, wykończeniem i finansowaniem.
- Dla mieszkania 60 m² przy cenie 10 451 PLN/m² wkład własny 20% wynosi około 125 412 PLN. To kwota przed notariuszem, wpisami sądowymi i rezerwą na przeprowadzkę.
- W Q4 2024 średnia cena m² na rynku pierwotnym w Łódź wynosi 10 451 PLN. Na rynku wtórnym: 8358 PLN/m².
- Przy cenie 10 451 PLN/m² za 500 000 PLN kupisz ok. 48 m² na rynku pierwotnym w Łódź.
- Ceny m² w Łódź spadały — zmiana rok do roku: -2.9%.
- Przy przeciętnym wynagrodzeniu brutto w województwie łódzkie i cenie m² w Łódź potrzeba ok. 8.7 lat całego wynagrodzenia brutto na zakup mieszkania 60 m².
- Orientacyjna rata annuitetowa na mieszkanie 55 m² w Łódź (przy wkładzie własnym 20%, 25 lat, WIBOR+marżą ok. 7,85%) wynosi ok. 3449 PLN miesięcznie. To szacunek informacyjny — sprawdź w kalkulatorze hipotecznym.
- Dane historyczne od 2006 roku znajdziesz na stronach poszczególnych lat: /miasto/lodz/2010, /miasto/lodz/2015 itd. Źródło: NBP BaRN.