Łódź — mieszkanie dla rodziny z dziećmi
Województwo: łódzkie · Ludność: 658 000 os.
Mieszkanie dla rodziny z dziećmi w Łódź trzeba oceniać przez cenę, codzienną logistykę i profil ryzyka. W Q4 2024 rynek pierwotny kosztował około 10 764 PLN/m², rynek wtórny około 8 124 PLN/m², a przeciętne wynagrodzenie brutto w województwie łódzkie wynosiło około 8 096 PLN miesięcznie.
Dla rodziny najważniejsze są: 3 lub 4 pokoje, szkoła, przedszkole, park, spokojny dojazd i przewidywalny czynsz administracyjny. niższa cena wejścia niż w topowych metropoliach.
Co liczy się dla rodziny w Łódź
Rodzina w Łódź powinna patrzeć na mieszkanie przez codzienną logistykę: szkołę, przedszkole, sklep, lekarza, park i dojazd do pracy. Przy cenie 10 764 PLN/m² lokal 70 m² kosztuje około 753 480 PLN, zanim doliczy się miejsce postojowe, komórkę i wyposażenie.
Dzielnice i osiedla do pierwszej selekcji to Śródmieście, Polesie, Widzew, Bałuty, Górna, Retkinia i Księży Młyn. Dla rodziny ważniejsza od samego centrum bywa przewidywalność: bezpieczna droga do szkoły, plac zabaw, zieleń i mniejsza zależność od samochodu.
W Łódź transport obejmuje tramwaje, Łódź Fabryczna, kolej do Warszawy i rewitalizacja centrum. W praktyce 15 minut różnicy w dojeździe rodziców codziennie przez kilka lat może być ważniejsze niż jednorazowy rabat przy zakupie.
Konkretne lokalizacje warte sprawdzenia
Pierwsza lista lokalizacji w Łódź powinna objąć: Śródmieście, Polesie, Widzew, Bałuty, Górna, Retkinia i Księży Młyn. To nie jest ranking cen dzielnic, tylko praktyczna mapa do rozpoczęcia selekcji ofert. Każdą ofertę trzeba potem sprawdzić po czasie dojazdu, czynszu administracyjnym, stanie budynku i planach okolicy.
Transport i usługi są ważniejsze niż sama odległość od centrum. W Łódź kluczowe elementy to tramwaje, Łódź Fabryczna, kolej do Warszawy i rewitalizacja centrum. Dla jednego profilu najważniejsza będzie uczelnia, dla innego szkoła albo przychodnia, a dla inwestora rotacja najemców i płynność odsprzedaży.
- sprawdź czas dojazdu w godzinach szczytu, nie tylko w weekend
- porównaj czynsz administracyjny z podobnymi lokalami
- zobacz budynek wieczorem: hałas, parking, oświetlenie, bezpieczeństwo
- porównaj cenę m² z danymi NBP i stroną miasta w metrpolski.pl
Budżet i finansowanie
| Metraż | Cena przy średniej rynku pierwotnego | Wkład własny 20% |