Ceny mieszkań w Zgierz
Szacunek regionalny na podstawie cen NBP z województwa łódzkie.Zgierz nie figuruje w panelu NBP — dane to estymacja informacyjna, nie transakcyjna.
Skąd pochodzi ten szacunek
Narodowy Bank Polski zbiera dane transakcyjne tylko dla miast, w których liczba aktów notarialnych przekracza próg statystyczny BaRN (Bazy cen nieruchomości mieszkaniowych). Dla Zgierz danych NBP nie ma — ale możemy przybliżyć poziom cenowy na podstawie cen w pobliskim ośrodku referencyjnym z tego samego województwa.
Miastem referencyjnym dla Zgierz jest Łódź (658 000 mieszkańców), największe miasto NBP w województwie łódzkie. Cena referencyjna: 10 764 PLN/m² (rynek pierwotny, Q4 2024).
Współczynnik 0.70: populacja Zgierz (57 000) / populacja Łódź (658 000) = 0.09
Metodologia: korekta regionalna proporcjonalna do rozmiaru rynku. Granica błędu ±15–25%. Dane nie zastępują wyceny rzeczoznawcy ani analizy konkretnych transakcji.
Porównanie z Łódź (dane NBP)
| Miasto | Rynek pierwotny | Rynek wtórny | Typ danych |
|---|---|---|---|
| Łódź | 10 764 PLN | 8124 PLN | NBP BaRN Q4 2024 |
| Zgierz | ≈ 7500 PLN | ≈ 5700 PLN | szacunek regionalny |
Różnica 30% między miastem referencyjnym a szacunkiem dla Zgierz. To wynik niższej koncentracji popytu, mniejszego rynku najmu i mniej zdywersyfikowanego rynku pracy w mniejszych miastach.
Trend cenowy w województwie łódzkie (dane NBP)
Ceny m² na rynku pierwotnym w miastach NBP woj. łódzkie. Zgierz śledzi ten trend z korektą regionalną.
| Kwartał | Cena m² woj. łódzkie (prim.) | Szacunek Zgierz |
|---|---|---|
| 2024Q1 | 10 232 PLN | ≈ 7200 PLN |
| 2024Q2 | 10 784 PLN | ≈ 7500 PLN |
| 2024Q3 | 10 709 PLN | ≈ 7500 PLN |
| 2024Q4 | 10 764 PLN | ≈ 7500 PLN |
| 2025Q1 | 10 651 PLN | ≈ 7500 PLN |
| 2025Q2 | 10 900 PLN | ≈ 7600 PLN |
| 2025Q3 | 10 399 PLN | ≈ 7300 PLN |
| 2025Q4 | 10 451 PLN | ≈ 7300 PLN |
Ile metrów kupisz w Zgierz przy różnych budżetach
Na podstawie szacowanej ceny 7500 PLN/m² (rynek pierwotny). Szacunek informacyjny, nie wiążący.
| Budżet | Metraż (szacunek) | Odpowiednik |
|---|---|---|
| 300 000 PLN | 40 m² | wygodne 2 pokoje |
| 500 000 PLN | 66.7 m² | 3 pokoje lub więcej |
| 800 000 PLN | 106.7 m² | 3 pokoje lub więcej |
Kontekst — Zgierz w województwie łódzkie
Zgierz z populacją 57 000 mieszkańców należy do średnich miast województwa łódzkie. Stolicą województwa jest Łódź — gdzie ceny m² są wyższe (10 764 PLN/m²) ze względu na koncentrację rynku pracy, usług i edukacji.
Rynek nieruchomości w Zgierz jest mniej płynny niż w stolicy województwa — liczba transakcji jest niższa, co oznacza większą rolę konkretnej lokalizacji, standardu budynku i stanu technicznego mieszkania w kształtowaniu ceny. Różnica między lokalem w dobrym stanie w centrum a mieszkaniem wymagającym remontu na obrzeżach może być proporcjonalnie większa niż w dużym mieście.
Miasta z danymi NBP w województwie łódzkie
Pełne dane transakcyjne dostępne dla:
Powiązane strony
Najczęściej zadawane pytania
- Nie. Narodowy Bank Polski publikuje dane transakcyjne cen m² tylko dla 17 największych miast Polski (BaRN — Baza danych o cenach Rynku Nieruchomości). Zgierz nie należy do tej grupy, ponieważ liczba zarejestrowanych transakcji nie osiąga progu statystycznego NBP (kilkaset aktów notarialnych rocznie). Dane dla Zgierz na tej stronie to szacunek informacyjny oparty na cenach w łódzkie, nie oficjalne dane.
- Szacunek = cena m² w Łódź (10 764 PLN/m² Q4 2024) × współczynnik korygujący 0.70. Współczynnik uwzględnia relację populacji Zgierz (57 000) do Łódź (658 000). Im mniejsza miejscowość w stosunku do stolicy województwa, tym niższy wskaźnik. Metoda: analityczna korekta regionalna, nie dane transakcyjne. Szacunek informacyjny, nie wiążący.