Ceny mieszkań w Legionowo
Szacunek regionalny na podstawie cen NBP z województwa mazowieckie.Legionowo nie figuruje w panelu NBP — dane to estymacja informacyjna, nie transakcyjna.
Skąd pochodzi ten szacunek
Narodowy Bank Polski zbiera dane transakcyjne tylko dla miast, w których liczba aktów notarialnych przekracza próg statystyczny BaRN (Bazy cen nieruchomości mieszkaniowych). Dla Legionowo danych NBP nie ma — ale możemy przybliżyć poziom cenowy na podstawie cen w pobliskim ośrodku referencyjnym z tego samego województwa.
Miastem referencyjnym dla Legionowo jest Warszawa (1 794 000 mieszkańców), największe miasto NBP w województwie mazowieckie. Cena referencyjna: 16 667 PLN/m² (rynek pierwotny, Q4 2024).
Współczynnik 0.70: populacja Legionowo (54 000) / populacja Warszawa (1 794 000) = 0.03
Metodologia: korekta regionalna proporcjonalna do rozmiaru rynku. Granica błędu ±15–25%. Dane nie zastępują wyceny rzeczoznawcy ani analizy konkretnych transakcji.
Porównanie z Warszawa (dane NBP)
| Miasto | Rynek pierwotny | Rynek wtórny | Typ danych |
|---|---|---|---|
| Warszawa | 16 667 PLN | 17 812 PLN | NBP BaRN Q4 2024 |
| Legionowo | ≈ 11 700 PLN | ≈ 12 500 PLN | szacunek regionalny |
Różnica 30% między miastem referencyjnym a szacunkiem dla Legionowo. To wynik niższej koncentracji popytu, mniejszego rynku najmu i mniej zdywersyfikowanego rynku pracy w mniejszych miastach.
Trend cenowy w województwie mazowieckie (dane NBP)
Ceny m² na rynku pierwotnym w miastach NBP woj. mazowieckie. Legionowo śledzi ten trend z korektą regionalną.
| Kwartał | Cena m² woj. mazowieckie (prim.) | Szacunek Legionowo |
|---|---|---|
| 2024Q1 | 16 035 PLN | ≈ 11200 PLN |
| 2024Q2 | 16 254 PLN | ≈ 11400 PLN |
| 2024Q3 | 16 572 PLN | ≈ 11600 PLN |
| 2024Q4 | 16 667 PLN | ≈ 11700 PLN |
| 2025Q1 | 16 693 PLN | ≈ 11700 PLN |
| 2025Q2 | 16 839 PLN | ≈ 11800 PLN |
| 2025Q3 | 16 823 PLN | ≈ 11800 PLN |
| 2025Q4 | 17 162 PLN | ≈ 12000 PLN |
Ile metrów kupisz w Legionowo przy różnych budżetach
Na podstawie szacowanej ceny 11 700 PLN/m² (rynek pierwotny). Szacunek informacyjny, nie wiążący.
| Budżet | Metraż (szacunek) | Odpowiednik |
|---|---|---|
| 300 000 PLN | 25.6 m² | kawalerka lub część mieszkania |
| 500 000 PLN | 42.7 m² | wygodne 2 pokoje |
| 800 000 PLN | 68.4 m² | 3 pokoje lub więcej |
Kontekst — Legionowo w województwie mazowieckie
Legionowo z populacją 54 000 mieszkańców należy do średnich miast województwa mazowieckie. Stolicą województwa jest Warszawa — gdzie ceny m² są wyższe (16 667 PLN/m²) ze względu na koncentrację rynku pracy, usług i edukacji.
Rynek nieruchomości w Legionowo jest mniej płynny niż w stolicy województwa — liczba transakcji jest niższa, co oznacza większą rolę konkretnej lokalizacji, standardu budynku i stanu technicznego mieszkania w kształtowaniu ceny. Różnica między lokalem w dobrym stanie w centrum a mieszkaniem wymagającym remontu na obrzeżach może być proporcjonalnie większa niż w dużym mieście.
Miasta z danymi NBP w województwie mazowieckie
Pełne dane transakcyjne dostępne dla:
Powiązane strony
Najczęściej zadawane pytania
- Nie. Narodowy Bank Polski publikuje dane transakcyjne cen m² tylko dla 17 największych miast Polski (BaRN — Baza danych o cenach Rynku Nieruchomości). Legionowo nie należy do tej grupy, ponieważ liczba zarejestrowanych transakcji nie osiąga progu statystycznego NBP (kilkaset aktów notarialnych rocznie). Dane dla Legionowo na tej stronie to szacunek informacyjny oparty na cenach w mazowieckie, nie oficjalne dane.
- Szacunek = cena m² w Warszawa (16 667 PLN/m² Q4 2024) × współczynnik korygujący 0.70. Współczynnik uwzględnia relację populacji Legionowo (54 000) do Warszawa (1 794 000). Im mniejsza miejscowość w stosunku do stolicy województwa, tym niższy wskaźnik. Metoda: analityczna korekta regionalna, nie dane transakcyjne. Szacunek informacyjny, nie wiążący.