Ceny mieszkań w Bolesławiec
Szacunek regionalny na podstawie cen NBP z województwa dolnośląskie.Bolesławiec nie figuruje w panelu NBP — dane to estymacja informacyjna, nie transakcyjna.
Skąd pochodzi ten szacunek
Narodowy Bank Polski zbiera dane transakcyjne tylko dla miast, w których liczba aktów notarialnych przekracza próg statystyczny BaRN (Bazy cen nieruchomości mieszkaniowych). Dla Bolesławiec danych NBP nie ma — ale możemy przybliżyć poziom cenowy na podstawie cen w pobliskim ośrodku referencyjnym z tego samego województwa.
Miastem referencyjnym dla Bolesławiec jest Wrocław (641 000 mieszkańców), największe miasto NBP w województwie dolnośląskie. Cena referencyjna: 14 594 PLN/m² (rynek pierwotny, Q4 2024).
Współczynnik 0.70: populacja Bolesławiec (40 000) / populacja Wrocław (641 000) = 0.06
Metodologia: korekta regionalna proporcjonalna do rozmiaru rynku. Granica błędu ±15–25%. Dane nie zastępują wyceny rzeczoznawcy ani analizy konkretnych transakcji.
Porównanie z Wrocław (dane NBP)
| Miasto | Rynek pierwotny | Rynek wtórny | Typ danych |
|---|---|---|---|
| Wrocław | 14 594 PLN | 13 329 PLN | NBP BaRN Q4 2024 |
| Bolesławiec | ≈ 10 200 PLN | ≈ 9300 PLN | szacunek regionalny |
Różnica 30% między miastem referencyjnym a szacunkiem dla Bolesławiec. To wynik niższej koncentracji popytu, mniejszego rynku najmu i mniej zdywersyfikowanego rynku pracy w mniejszych miastach.
Trend cenowy w województwie dolnośląskie (dane NBP)
Ceny m² na rynku pierwotnym w miastach NBP woj. dolnośląskie. Bolesławiec śledzi ten trend z korektą regionalną.
| Kwartał | Cena m² woj. dolnośląskie (prim.) | Szacunek Bolesławiec |
|---|---|---|
| 2024Q1 | 13 184 PLN | ≈ 9200 PLN |
| 2024Q2 | 13 764 PLN | ≈ 9600 PLN |
| 2024Q3 | 15 000 PLN | ≈ 10500 PLN |
| 2024Q4 | 14 594 PLN | ≈ 10200 PLN |
| 2025Q1 | 14 664 PLN | ≈ 10300 PLN |
| 2025Q2 | 15 297 PLN | ≈ 10700 PLN |
| 2025Q3 | 14 991 PLN | ≈ 10500 PLN |
| 2025Q4 | 14 786 PLN | ≈ 10400 PLN |
Ile metrów kupisz w Bolesławiec przy różnych budżetach
Na podstawie szacowanej ceny 10 200 PLN/m² (rynek pierwotny). Szacunek informacyjny, nie wiążący.
| Budżet | Metraż (szacunek) | Odpowiednik |
|---|---|---|
| 300 000 PLN | 29.4 m² | kawalerka lub małe 2 pokoje |
| 500 000 PLN | 49 m² | wygodne 2 pokoje |
| 800 000 PLN | 78.4 m² | 3 pokoje lub więcej |
Kontekst — Bolesławiec w województwie dolnośląskie
Bolesławiec z populacją 40 000 mieszkańców należy do mniejszych miast województwa dolnośląskie. Stolicą województwa jest Wrocław — gdzie ceny m² są wyższe (14 594 PLN/m²) ze względu na koncentrację rynku pracy, usług i edukacji.
Rynek nieruchomości w Bolesławiec jest mniej płynny niż w stolicy województwa — liczba transakcji jest niższa, co oznacza większą rolę konkretnej lokalizacji, standardu budynku i stanu technicznego mieszkania w kształtowaniu ceny. Różnica między lokalem w dobrym stanie w centrum a mieszkaniem wymagającym remontu na obrzeżach może być proporcjonalnie większa niż w dużym mieście.
Miasta z danymi NBP w województwie dolnośląskie
Pełne dane transakcyjne dostępne dla:
Powiązane strony
Najczęściej zadawane pytania
- Nie. Narodowy Bank Polski publikuje dane transakcyjne cen m² tylko dla 17 największych miast Polski (BaRN — Baza danych o cenach Rynku Nieruchomości). Bolesławiec nie należy do tej grupy, ponieważ liczba zarejestrowanych transakcji nie osiąga progu statystycznego NBP (kilkaset aktów notarialnych rocznie). Dane dla Bolesławiec na tej stronie to szacunek informacyjny oparty na cenach w dolnośląskie, nie oficjalne dane.
- Szacunek = cena m² w Wrocław (14 594 PLN/m² Q4 2024) × współczynnik korygujący 0.70. Współczynnik uwzględnia relację populacji Bolesławiec (40 000) do Wrocław (641 000). Im mniejsza miejscowość w stosunku do stolicy województwa, tym niższy wskaźnik. Metoda: analityczna korekta regionalna, nie dane transakcyjne. Szacunek informacyjny, nie wiążący.